• ZDRAVÁ  ŠKOLA

Hlavné ciele:

• Podporovať fyzické a duševné zdravie.
          • Zvyšovať kontrolu nad fyzickým aj duševným zdravím.
          • Vytvárať podmienky na zastavenie zhoršujúceho sa zdravotného stavu detí.  Preto jednotlivé úlohy sú zamerané na odstránenie negatívnych faktorov pôsobiacich na zdravý vývin detí a na podporu ich zdravého prostredia, v ktorom žijú.
          • Realizovať aktivity na podporu zdravia pohybovými aktivitami v prírode na čerstvom vzduchu, v rámci krúžkov a výchovných predmetov.
          • Posilňovať zdravý životný štýl žiakov, realizovať programy na podporu zdravia, výchovy k manželstvu a rodičovstvu, posilňovať citové zdravie.
          • Zvyšovať telesnú zdatnosť detí, podporovať súťaživosť v dosahovaní športových výkonov, pestovať u detí vedomie, že si športom posilňujú telesné i duševné zdravie, pocit dobrej nálady a pohody.
          • Svetový deň výživy, mlieka a zdravia. V rámci zdravej výživy uskutočniť výstavku ovocia a zeleniny, pripraviť ochutnávku racionálnej stravy a mliečnych výrobkov.
          • Upozorniť na nesprávne stravovanie, obezitu a zdravý životný štýl.
          • Upozorniť deti na škodlivosť nikotínu, alkoholu a iných drog. - 15. november – európsky týždeň boja proti drogám. Výtvarné práce k téme.
          • Realizovať vyučovanie v prírodnom prostredí (permakultúrna trieda , škola v prírode) a využívať pobyt vonku podľa možností.
          • Vytvárať v triede pozitívnu klímu, kamarátske vzťahy medzi deťmi, vzájomnú toleranciu a akceptáciu.
          • Chrániť životné prostredie, udržiavanie čistoty a poriadku v triedach, dbať na estetiku triedy, vytváranie kútikov živej prírody. Ochrana životného prostredia, triedenie odpadu. Deň Zeme – aktivity.
          • Znížiť výskyt nákazlivých chorôb správnymi hygienickými návykmi. Upozorniť žiakov na choroby špinavých rúk, zabezpečiť, aby mali deti hygienické vrecká.
          • V rámci sviatkov počas ročných období , jeseň, zima, jar – uskutočniť tvorivé dielne. Využiť prírodný materiál.
          • Budovať a podporovať u detí európske povedomie, vysvetliť čo je      extrémizmus a čím je nebezpečný.
          • Vysvetľovať a viesť deti k zdravej výžive, konzumácii zdravých potravín  a regionálnych potravín.

Mgr. Marta Dobiášová – koordinátor Zdravej školy