ZDRAVÁ ŠKOLA
Hlavné ciele:
- Podporovať fyzické a duševné zdravie.
- Zvyšovať kontrolu nad fyzickým aj duševným zdravím.
- Vytvárať podmienky na zastavenie zhoršujúceho sa zdravotného stavu detí. Preto jednotlivé úlohy sú zamerané na odstránenie negatívnych faktorov pôsobiacich na zdravý vývin detí a na podporu ich zdravého prostredia, v ktorom žijú.
- Realizovať aktivity na podporu zdravia pohybovými aktivitami v prírode na čerstvom vzduchu, v rámci krúžkov a výchovných predmetov.
- Posilňovať zdravý životný štýl žiakov, realizovať programy na podporu zdravia, výchovy k manželstvu a rodičovstvu, posilňovať citové zdravie.
- Zvyšovať telesnú zdatnosť detí, podporovať súťaživosť v dosahovaní športových výkonov, pestovať u detí vedomie, že si športom posilňujú telesné i duševné zdravie, pocit dobrej nálady a pohody.
- Svetový deň výživy, mlieka a zdravia. V rámci zdravej výživy uskutočniť výstavku ovocia a zeleniny, pripraviť ochutnávku racionálnej stravy a mliečnych výrobkov.
- Upozorniť na nesprávne stravovanie, obezitu a zdravý životný štýl.
- Upozorniť deti na škodlivosť nikotínu, alkoholu a iných drog. - 15. november – európsky týždeň boja proti drogám. Výtvarné práce k téme.
- Realizovať vyučovanie v prírodnom prostredí (permakultúrna trieda , škola v prírode) a využívať pobyt vonku podľa možností.
- Vytvárať v triede pozitívnu klímu, kamarátske vzťahy medzi deťmi, vzájomnú toleranciu a akceptáciu.
- Chrániť životné prostredie, udržiavanie čistoty a poriadku v triedach, dbať na estetiku triedy, vytváranie kútikov živej prírody. Ochrana životného prostredia, triedenie odpadu. Deň Zeme – aktivity.
- Znížiť výskyt nákazlivých chorôb správnymi hygienickými návykmi. Upozorniť žiakov na choroby špinavých rúk, zabezpečiť, aby mali deti hygienické vrecká.
- V rámci sviatkov počas ročných období , jeseň, zima, jar – uskutočniť tvorivé dielne. Využiť prírodný materiál.
- Budovať a podporovať u detí európske povedomie, vysvetliť čo je extrémizmus a čím je nebezpečný.
- Vysvetľovať a viesť deti k zdravej výžive, konzumácii zdravých potravín a regionálnych potravín.
Mgr. Marta Dobiášová – koordinátor Zdravej školy