Knihy. Pre niektorých je to neoddeliteľná súčasť povinného čítania a učenia sa, pre iných aj čas oddychu. Aké knihy máš rád?
Niekto obľubuje knihy veršov, iní obrázkové knihy o zvieratkách, rozprávky, bájky, povesti. Knihy o prírode či príbehy zo života. Knihy zo sveta vedy a techniky, cestopisy a životopisy, dobrodružné knihy, atlasy či encyklopédie.
Pri pátraní, prečo sa marec už roky pripomína ako mesiac knihy, sme sa dopracovali k známej a zaujímavej postave slovenskej histórie – Martin Hrebenda Hačavský. Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy sa narodil aj zomrel v marci. Hoci bol slepý, natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy. Medzi slovenských vlastencov roznášal nové slovenské a české knihy.
Rozširovaním obľúbených kalendárov, šlabikárov, kníh medzi slovenským ľudom sa zaslúžil o to, že aj nevzdelaní a chudobní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej.
Marec – mesiac knihy bol prvýkrát vyhlásený v roku 1955 ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy. Dnes už úlohu Mateja Hrebendu plnia knižnice.
Prečo sa stať vášnivým čitateľom kníh?
• knihy obohacujú slovnú zásobu a zlepšujú vyjadrovacie schopnosti čitateľov;
• knihy pozitívne ovplyvňujú psychické procesy – skvalitňujú myslenie, vyžadujú „ponorenie sa do deja“;
• knihy rozvíjajú fantáziu i schopnosť tvoriť;
• knihy sú podnetné - nútia čitateľa rozmýšľať, polemizovať, hľadať odpovede a utvoriť si vlastné názory a spôsoby riešenia životných situácií;
• knihy slúžia ako jedna z foriem pasívneho oddychu, relaxu a odstránenia stresu.
A vedeli ste, že najväčšia knižnica na svete sa nachádza v Spojených štátoch amerických vo Washingtone? Je v nej uložených 28 miliónov kníh, ktoré sú umiestnené v regáloch s dĺžkou 532 kilometrov, čo je väčšia vzdialenosť ako z Bratislavy do Košíc. Autom, ktoré by sa pohybovalo rýchlosťou 50 km/h, by sme cestu okolo týchto regálov neprešli ani za 10 hodín.
A teraz zopár otázok na zamyslenie nielen pre žiakov, ale aj pre pedagógov: Ktorá je tá tvoja najobľúbenejšia knižka? Ktorý spisovateľ či spisovateľka je pre teba naj? Keby si si mal vybrať jednu jedinú knihu, ktorú by si si mohol zobrať so sebou na opustený ostrov, ktorá by to bola? Na túto tému sa tiež môžete porozprávať aj s vašimi pedagógmi počas vyučovacích hodín.
Pedagógovia môžu počas marca robiť rôzne aktivity spojené či už s knihou alebo knižnicou. Je to už na nich, čo vymyslia pre našich školských čitateľov.
Vo februári sa v našej škole konala súťaž v prednese poézie a prózy. Recitátorom, ktorí sa umiestnili na prvom mieste, želáme veľa úspechov v obvodovom kole, ktoré sa uskutoční 26. marca v Topoľčanoch. Sú to títo žiaci:
Adam Uhrík zo 6. A a Tereza Flaková z 8. A.
Všetkým žiakom želáme, aby radi brali knihy do rúk, aby s láskou prežívali chvíle s nimi spojené. Aby skúsili občas vymeniť mobil, počítač a tablet za knihu. V dnešnej dobe je to síce ťažké, ale nikdy nie je neskoro.
Takže Čítaniu zdar!